Popularność Igrzysk Olimpijskich w sieci - polityka, sport i ... toalety.
Od początku roku Igrzyska Olimpijskie w Soczi rozgrzewają wyobraźnię i nadzieje. Nie milkną spekulacje o szansach medalowych Polaków, rozmachu przygotowań do olimpiady, a także o … wieloosobowych toaletach.
Zainteresowanie Igrzyskami Olimpijskimi pośród polskich internautów jest spore. Tylko od początku roku pojawiło się na temat olimpiady prawie 16 tys. publikacji. Dużo więcej dyskutowano o samym mieście – gospodarzu. W badanym okresie o Soczi wzmiankowano prawie 43,2 tys. razy. Informacje dotyczyły m.in. przygotowań do zawodów, prognozy pogody, zagrożeń terrorystycznych i kwestii politycznych. W ostatnich dniach olimpiada przywoływana jest coraz częściej także w kontekście wieloosobowych toalet. Internauci piszą o:
- „drużynowych toaletach w Soczi”
- „budowaniu poczucia wspólnoty”
- „zadzierzganiu trwałej przyjaźni usportowionej młodzieży”
Pojawiają się też żarty:
"Dwie toalety - 28,000 rubli.
Olimpijskie centrum dla mediów - 1,5 miliarda rubli.
Globalna żenada - bezcenne."
Rozbawienie internautów budzą również zakazy toaletowe (m.in. zakaz łowienia ryb).
Pośród członków reprezentacji Polski najpopularniejsi okazali się skoczkowie. Pierwsze miejsce zajął Kamil Stoch, o którym wzmiankowano prawie 9 tys. razy. Zespół Łukasza Kruczka rozdziela jedynie Justyna Kowalczyk – z ponad 7 tys. publikacji. Trzeci w kolejności jest Piotr Żyła, który zdobył zainteresowanie internautów dzięki swoim oryginalnym wypowiedziom (5,2 tys. wzmianek). Kolejni skoczkowie również odnotowali dobre wyniki - Maciej Kot i Jan Ziobro – obaj ponad 4,8 tys., a Dawid Kubacki ponad 4,2 tys. publikacji. Dużo mniejsze zainteresowanie budzą w sieci pozostali reprezentanci Polski. Można jednak zakładać, że popularność skoczków oraz Justyny Kowalczyk bierze się z medialnej popularności ich dyscyplin i wyników sportowych.
Pośród wybranych do zbadania dyscyplin sportowych, internauci najczęściej dyskutowali o skokach narciarskich. Jest to związane m.in. z trwającymi obecnie zawodami Pucharu Świata. Ciekawe jest jednak, że mimo sukcesów Justyny Kowalczyk i trwających już od jakiegoś czasu zawodów, samo narciarstwo biegowe nie jest już tak popularne. Drugie miejsce po skokach narciarskich zajął snowboard, a trzecie biathlon.
Tabela 1. Liczba wzmianek o wybranych dyscyplinach sportowych od 01.01 do 06.02.2014
Dyscyplina
|
liczba wzmianek
|
Skoki narciarskie
|
10 tys.
|
Snowboard
|
7,1 tys.
|
Biathlon
|
4,4 tys.
|
Hokej na lodzie
|
1,4 tys.
|
Narciarstwo biegowe
|
1,16 tys.
|
O raporcie:
Analizę wykonano na podstawie prawie 128 tysięcy materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów. Badano frazy, w których pojawiły się imiona i nazwiska wybranych sportowców (Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Michał Ligocki, Mateusz Ligocki, Magdalena Gwizdom, Sylwia Jaśkowiec, Krystyna Pałka, Karolina Rieman-Żerebecka, Patrycja Maliszewska, Łukasz Szczurek, Adam Cieśla), nazwy wybranych dyscyplin sportowych (skoki narciarskie, narciarstwo biegowe, biathlon, hokej na lodzie, snowboard) oraz Sochi, Soczi, Igrzyska Olimpijskie, Soczi w kontekście toalet i zakwaterowania, Soczi w kontekście terroryzmu. Raport obejmuje materiały od 1 tycznia do 6 lutego 2014 r. Sportowcy oraz dyscypliny sportowe do badania zostały subiektywnie wybrane przez autora opracowania.
źródło: informacja prasowa od Kompas social media
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz